Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW zatrzymała osobę kierującą grupą przestępczą

18 grudnia 2020 r. na terenie woj. zachodniopomorskiego funkcjonariusze ABW zatrzymali, poszukiwanego od 2016 r. listem gończym, obywatela Federacji Rosyjskiej. Jest on podejrzany o kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która w latach 2013-2014 dokonywała oszustw podatkowych przy fikcyjnym obrocie paliwami. Wobec zatrzymanego zastosowano areszt tymczasowy.
 
Mechanizm przestępczy polegał na uchylaniu się od opodatkowania oleju napędowego, zakupionego w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji a następnie sprzedawanego w Polsce. Spółka nie ujawniała organom skarbowym przedmiotu opodatkowania, podawała nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych i posługiwała się nierzetelnymi i fikcyjnymi fakturami. Swoimi działaniami spółka naraziła Skarb Państwa na starty nie mniejsze niż 12 mln zł.
 
Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Zatrzymanie jest efektem współpracy ABW i Straży Granicznej. Dotychczas, w prowadzonym śledztwie, 3 osobom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw kamo - skarbowych oraz skierowano wobec nich do sądu akt oskarżenia.

Opcje strony

do góry