Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Obywatele Iraku podejrzani o finansowanie organizacji terrorystycznej

28.12.2020

14 grudnia 2020 r. do Sądu Rejonowego Wrocław Fabryczna trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm obcokrajowcom zatrzymanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obywatele Iraku podejrzani są o finansowanie organizacji terrorystycznej określonej jako Państwo Islamskie (ISIS).

Śledztwo, które zakończyło się wniesieniem oskarżenia, prowadzone było w latach 2017-2020 przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Irakijczycy działali od marca do maja 2016 r. W przestępstwie wykorzystali pozabankowe, nieformalne, pośrednictwo finansowe zwane „HAWALA”. Pieniądze, pochodzące od członków rodzin bojowników Państwa Islamskiego, zamieszkałych na terenie Europy, transferowane były do Polski za pośrednictwem przekazów WESTERN UNION. Następnie podejrzani, tak otrzymane środki finansowe, przekazywali członkom organizacji terrorystycznych (ISIS) na terenie Iraku. W czerwcu 2020 r. mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW. Do chwili obecnej przebywają w areszcie tymczasowym.

Oskarżonym został postawiony zarzut finansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Grozi im kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Śledztwo prowadził Wydział Zamiejscowy ABW we Wrocławiu, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Opcje strony

do góry