Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW zatrzymało grupę przestępczą wyłudzającą podatki VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy wsparciu Warmińsko- Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, zatrzymali 8 grudnia 2020 r. czterech członków grupy przestępczej uczestniczącej w nielegalnym procederze mającym na celu uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT.

Działalność grupy polegała na generowaniu i sprzedaży zainteresowanym firmom faktur dokumentujących fikcyjne transakcje handlowe w latach 2017-2019. Podmioty uczestniczące w nielegalnym procederze wystawiły w ten sposób faktury VAT na łączną kwotę ponad 9 mln zł, a straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku od towarów i usług wynoszą co najmniej 1,8 mln zł.

Dzięki współpracy funkcjonariuszy Wydziału Zamiejscowego w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku, Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz olsztyńskiej prokuratury zgromadzono materiał dowodowy pozwalający zatrzymać osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczy proceder. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego obejmujące udział w zorganizowanej strukturze przestępczej oraz oszustwa, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. W stosunku do trzech zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Do chwili obecnej w ramach prowadzonego śledztwa zarzuty przedstawiono 20 osobom, a łączna wartość strat Skarbu Państwa, spowodowana działalnością grupy, wynosi około 30 mln zł.

Opcje strony

do góry