Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW zlikwidowała karuzelę podatkową

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Górnego Śląska kolejne 4 osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT. Ich działalność związana była z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych.

Zatrzymani 15 listopada br. to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm. Brali oni udział w tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów”, zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. bielą cynkową i płytami ołowianymi. Jak ustalono towar ten opuszczał granice naszego kraju, lecz był ponownie wprowadzany do obrotu na terenie RP przez firmy „słupy”, pełniące funkcję tzw. znikających podatników. Działania te były możliwe za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii, które kontrolowali zatrzymani przez ABW obywatele Polski. „Słupy” nie odprowadzały należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, a towar ponownie, za pośrednictwem śląskich firm, trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych.

Nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur VAT o dużej wartości (czyli tzw. zbrodnię VAT), prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.

Wobec dwóch z zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. W sprawie przedstawiono do tej pory zarzuty 55 osobom.

Opcje strony

do góry