Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Kolejne zatrzymanie w sprawie nielegalnego obrotu paliwem

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 15 września 2021 r. zatrzymali mężczyznę działającego w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i VAT wyniosły ponad 103 mln zł.

Zatrzymany działał w grupie przestępczej, która zarządzała działalnością spółek pozorujących obrót paliwem. Podejrzany tworząc fikcyjne faktury zakupu i sprzedaży wprowadzał do obrotu produkty paliwowe pochodzące z nielegalnego źródła. Podmioty gospodarcze biorące udział w procederze wytwarzały fikcyjne faktury VAT oraz przyjmowały na swoje rachunki środki finansowe pochodzące z nadużyć. Środki te były następnie transferowane do kantoru wymiany walut. Po przewalutowaniu gotówka była przekazywana organizatorom procederu. Spółki zaangażowane w nielegalną działalność wystawiły puste faktury o wartości brutto przekraczającej 300 mln zł. Uszczuplenie podatku VAT i CIT szacowane jest ponad 103 mln zł.

Zatrzymanemu przedstawione zostały zarzuty m.in. uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, zbrodni fakturowej (wystawienie fikcyjnych faktur o wartości przekraczającej 10 mln zł.), prania pieniędzy i popełnienia przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Dotychczas w śledztwie zarzuty przedstawiono 30 osobom.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Opcje strony

do góry