Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Weijing W. ponownie zatrzymany

29 lipca 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela Chin - Weijinga W. Działania wobec mężczyzny były prowadzone na podstawie decyzji wydanej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zatrzymany jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin. Jego proces trwa.

Śledztwo wobec obywatela Chin zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez ABW. Do pierwszego zatrzymania Wejinga W., związanego z chińską firmą telekomunikacyjną, doszło 8 stycznia 2019 r. Wraz z nim został zatrzymany obywatel RP Piotr D. - były urzędnik państwowy. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Obaj zostali także tymczasowo aresztowani przez Sąd.

16 listopada 2020 r. Prokuratura Krajowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Weijing W. i Piotrowi D. Od dnia zatrzymania, czyli od 8 stycznia 2019 r., wobec obywatela Chin stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 2 czerwca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił areszt wobec mężczyzny. Prokuratura Krajowa w Warszawie złożyła zażalenie na decyzję sądu. 29 lipca 2021 r. Wejing W., na podstawie decyzji wydanej przez Sąd Okręgowy w Warszawie, został zatrzymany przez ABW i osadzony w areszcie śledczym.

Śledztwo w sprawie obywatela Chin prowadził Departament Postępowań Karnych ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Opcje strony

do góry