Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Deportacja obywatela Libanu podejrzewanego o działalność terrorystyczną

16 października 2020 r. na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, deportowano do kraju pochodzenia 61 letniego obywatela Libanu. Libańczyk podejrzewany jest o wspieranie Państwa Islamskiego.

Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalono, że mężczyzna planował zorganizowanie, na terenie RP i innych krajów UE, siatki mającej zorganizować i przeprowadzić zamachy terrorystyczne w państwach Europy Zachodniej.

Libańczyk przez cały okres pobytu w Polsce był w stałym kontakcie ze strukturami Państwa Islamskiego wykorzystując internetowe środki łączności. Komunikował się z osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał też finansowo członków Państwa Islamskiego pozostających w Syrii.

16 kwietnia 2020 r. mężczyzna został zatrzymany przez Straż Graniczną, w związku z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydaną na wniosek Szefa ABW, o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz ustanowieniu pięcioletniego zakazu wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen.

Opcje strony

do góry