Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Akt oskarżenia osób wyłudzających podatek VAT

Aktem oskarżenia przeciwko 4 osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT zakończyło się śledztwo ABW. Grupa wyłudziła od Skarbu Państwa ponad 33 mln zł.

Podejrzani zorganizowali klasyczną karuzelę podatkową związaną z obrotem wyrobami stalowymi. Śledczym udało się ustalić, że w procederze wykorzystano co najmniej 10 podmiotów. Ustalono hierarchiczny podział ról poszczególnych podmiotów i osób zaangażowanych w mechanizm wyłudzenia. Przeprowadzono analizę kryminalną przepływów finansowych na rachunkach spółek objętych śledztwem. Zgromadzono obszerny materiał dowodowy. Wśród oskarżonych są osoby, które kierowały procederem, przedstawiciele firm, których zadaniem było uwiarygodnienie fikcyjnych transakcji oraz osoby pełniące rolę „słupów”.

Funkcjonariusze Agencji współpracowali zarówno z polskimi organami celno-skarbowymi, jak również ze służbami partnerskimi Wielkiej Brytanii i USA. Wykorzystano międzynarodową pomoc prawną z Czech i Ukrainy. Czworo podejrzanych zatrzymano na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania w Wielkiej Brytanii i USA.

Akt oskarżenia obejmuje udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstw skarbowych, oraz tzw. „pranie pieniędzy”. Ponadto dwóch z podejrzanych oskarżono o kierowanie grupą. Obecnie przebywają oni w areszcie. Za popełnione czyny grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Łącznie z oskarżonymi grupa liczyła 14 osób. Wobec pozostałych 10 członków grupy akty oskarżenia skierowano do sądu w maju 2019 r.

Sprawa prowadzona była przez Wydział Zamiejscowy w Opolu Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Opcje strony

do góry