Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Obywatel RFN zatrzymany przez ABW

W ubiegłym tygodniu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela RFN podejrzewanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terytorium Polski i innych krajów.

Wcześniejsze rozpoznanie jego osoby wskazywało, że może on posiadać broń oraz materiały wybuchowe. W sieci, głównie w mediach społecznościowych, prezentował radykalne poglądy antysystemowe i popierał skrajne organizacje prawicowe. W trakcie przeszukania miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanego mężczyzny ujawnione zostały materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego o łącznej wadze 1,2 kg. Ponadto zabezpieczono amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych oraz amunicji. Po przesłuchaniu mężczyzny prokurator skierował do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował zaproponowany środek zapobiegawczy.

Czynności prowadzone były przy udziale oddziału antyterrorystycznego, zespołu pirotechniczno-minerskiego, a także przy wsparciu mobilnego laboratorium Biura Badań Kryminalistycznych ABW. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy DABW w Gdańsku, pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

 

Opcje strony

do góry