Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Komunikat

21.06.2024

19 czerwca br. do Sądu Okręgowego w Krakowie skierowany został akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej, Andreiowi G. oraz Alexeyowi T., oskarżonym m.in. o branie udziału w działalności obcego wywiadu, czyli czyny z art. 130 § 1 oraz 258 § 2, art. 142 § 2 k.k. Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 11 sierpnia 2023 r. na terenie Warszawy. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Przeprowadzone w sprawie czynności procesowe dostarczyły śledczym obszernego materiału dowodowego. Obywatele Federacji Rosyjskiej w sierpniu 2023 r., w miejscach publicznych, na terenie Krakowa i Warszawy, rozklejali materiały zachęcające do zaciągu do zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służby najemnej działającej w ramach Grupy Wagnera. W toku śledztwa ujawniono, iż oskarżeni działali na terytorium Polski oraz innych europejskich państw.

Przedstawione Rosjanom zarzuty dotyczą szpiegostwa, udziału w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej wojskowej służby najemnej oraz stosowania, używania lub propagowania symboli lub nazw wspierających agresję FR na Ukrainę. Sąd Rejonowy w Krakowie zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie mężczyźni przebywają w areszcie śledczym.

Akt oskarżenia jest wynikiem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez funkcjonariuszy ABW pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Jacek Dobrzyński
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Opcje strony

do góry