Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW zatrzymała agenta Galleri New Form

26.04.2023

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejną osobę zaangażowaną w pomoc Joannie S. i jej synowi Mikaelowi S. – organizatorom fikcyjnego obrotu dziełami sztuki na wielką skalę.

Krzysztof K. został zatrzymany 12 kwietnia br. w Gdańsku. Zatrzymanie jest efektem śledztwa dotyczącego dwóch osób prowadzących w Szwecji galerię sztuki Galleri New Form. Krzysztof K. w okresie od stycznia 2013 r. do co najmniej października 2017 r. pełnił funkcję agenta w przedsięwzięciu polegającym na inwestowaniu w dzieła sztuki.

Działając w ramach tzw. „art inwestycji”, agent przyjmował od podmiotów i osób fizycznych środki pieniężne na z góry zadeklarowane czas i oprocentowanie. Jak wykazało śledztwo, wiele z tak zainwestowanych funduszy nie miało zabezpieczenia w realnych dziełach sztuki. Mężczyzna z tytułu otrzymywanych prowizji osiągnął korzyść majątkową w kwocie ponad 19 mln zł oraz 250 tys. euro.

Funkcjonariusze ABW w toku prowadzonych czynności przeszukali miejsce zamieszkania zatrzymanego. Na mieniu podejrzanego dokonano zabezpieczenia majątkowego. Mężczyzna usłyszał zarzut prowadzenia działalności parabankowej bez posiadania odpowiedniego zezwolenia. Z popełnionego przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1 mln zł oraz dozoru policyjnego. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz kara grzywny do 10 mln zł.

Główni oskarżeni w śledztwie – organizatorzy fikcyjnego obrotu dziełami sztuki Joanna S. oraz Mikael S. przebywają w areszcie. Krzysztof K. jest dwudziestą piątą podejrzaną osobą w tej sprawie.

Postępowanie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
 

Opcje strony

do góry