Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Wspólna akcja ABW i KAS

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z funkcjonariuszami KAS zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność.

Do zatrzymania doszło 17 listopada br. na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie i używanie – jako autentycznych – nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Straty Skarbu Państwa z tytułu oszustw podatkowych szacowane są aktualnie na co najmniej 20 mln zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami w celu uszczuplenia należności podatkowych dużej wartości, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec dwóch z zatrzymanych Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Są to kolejne zatrzymania w sprawie współprowadzonej przez Wydział Zamiejscowy w Opolu katowickiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Aktualnie w śledztwie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec 15 podejrzanych. Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Opcje strony

do góry