Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW rozbiła "pralnię" pieniędzy

22.06.2021

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 15 czerwca 2021 r. zatrzymali w Warszawie i Radomiu 3 osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, „wyprano” łącznie ponad 1 miliard zł.  Środki, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.

Zatrzymani to - mężczyzna będący organizatorem grupy przestępczej i dwie kobiety - pracownice banku, które umożliwiały otwieranie rachunków bankowych na „słupy” i wykonywały czynności umożliwiające proceder prania brudnych pieniędzy.

Działali oni na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na „słupy”. Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.

Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, samochody oraz dwa oddziały jednego z banków w Warszawie. Zabezpieczono dokumenty, laptopy, twarde dyski, pendrivy i telefony komórkowe. Przejęto też zegarki o wartości 180 tys. zł i zabezpieczono 22 tys. dolarów oraz 8,7 tys. euro w gotówce.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy. Podejrzany mężczyzna usłyszał zarzut „wyprania” ponad 660 mln zł. Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy 3-miesięczny areszt, a wobec kobiet miesięczny.

Od kwietnia 2019 roku w tej sprawie zatrzymano 19 osób. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Opcje strony

do góry