Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo

17.05.2021

5 maja 2021 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Wymieniony realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, tj. dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny prowadzone były w precyzyjny i skoordynowany sposób. Przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków. Zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają istotnie zebrany dotychczas materiał dowodowy.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego WZ Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk.

Sprawa jest rozwojowa a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny.

Opcje strony

do góry